Letar du efter information om hur man lägger till sina instagrambilder i butiken så finner du det här.
Känner du att detta fortfarande är för komplicerat eller att du hellre lägger din tid på andra uppgifter? Då vill jag tipsa om våra duktiga Digitala Strateger finns till hands för att hjälpa dig med din marknadsföring på Google, Facebook och Instagram. Du kan läsa mer om det här eller kontakta våra digitala strateger för vidare hjälp.
Facebook erbjuder många möjligheter att marknadsföra sina produkter, exempelvis med:
Innan du kan genomföra någon av nedan punkter behöver du ett konto i Facebook Business Suite, skapa ett konto nu om du inte har gjort det redan.
I denna artikel kommer vi att gå igenom:
- Sätt upp en Facebook pixel för att spåra vilka produkter dina kunder besöker och köper.
- Sätt upp en Facebook produktkatalog för att visa ditt sortiment för Facebook
- Vanliga felmeddelanden
- Stäng av unika identifierare för dataflöde
- Anslut en facebook pixel till din Facebook produktkatalog för blixtsnabba uppdateringar
- Instagram shopping
Om du vill veta mer om hur produktkatalogen fungerar hänvisar vi dig till Facebooks egen dokumentation här.
När produktkatalogen är installerad kan du även använda denna för att marknadsföra dig på Instagram shopping, läs mer i botten av sidan.
Facebook Pixel
Facebooks Pixel är en liten bit Javascript-kod som meddelar Facebook vilka produkter som besöks, läggs i kundvagnen och köps i din butik, detta hjälper Facebook att leverera relevanta annonser till dina kunder.
- Gå till Facebook Business Suite
- Klicka på "Alla verktyg" knappen i menyn till vänster
- Välj "Events Manager"
- Klicka på det gröna plustecknet "Anslut datakällor" på vänstra sidan av skärmen för att skapa en ny datakälla
- Välj "Webb" och klicka på "Kom igång"
- Namnge din Pixel med önskat namn.
- Ange URL för din webbutik (ex: https://dinbutik.starwebserver.se). När kontrollen är genomförd och godkänd, tryck 'Nästa'.
- Välj hur du vill ansluta din webbutik. Här väljer du "Endast Meta-pixel".
- Därefter kommer du att få en pop-up som frågar om du vill lägga till koden manuellt eller använda en integration, välj "Lägg till pixelkoden på webbplatsen manuellt" genom att klicka på "Installera kod manuellt"
- Här kommer du att få alternativet att kopiera baskoden, gör det genom att klicka på "Kopiera kod"
- Klistra därefter in koden i valfri textredigerare (notepad på windows, anteckningar på mac t.ex) och leta upp raden där det står "fbq('init', '[LÅNGSIFFERKOMBINATION]')", här ska du kopiera den långa sifferkombinationen, detta är ditt pixel-ID
- Öppna en ny flik, gå till din Starweb-admin, klicka på gubben uppe i höger hörnet och välj "Statistik"
- Gå till "Inställningar" och klistra in ditt pixel-ID från steg 9 i fältet "Facebook pixel" och klicka på Spara
OBS: Om du får ett felmeddelande på denna sidan, kontrollera så att du bara har siffror i Facebook Pixel fältet, annars kan du få varning om att din pixel inte ser helt rätt ut. Om du bara har fyllt i siffrorna så kan du ignorera denna varningen.
- Återvänd till guiden hos Facebook och klicka på "Fortsätt", här kan du välja slå på "Automatic Advanced Matching" för att få ännu bättre annonsmatchning automatiskt
- Därefter kommer guiden föreslå att du ska använda verktyget för händelser, men detta kan du skippa, eftersom vi på Starweb redan har gjort detta jobbet åt dig. Du kan klicka på 'Fortsätt' längst ner till höger för att avsluta guiden.
- Du kan välja att verifiera din domän för ytterligare kontroll över händelserna, i så fall klickar du på 'Verifiera domänen' och följer instruktionerna på sidan du tas till. Vill du hoppa över detta steget kan du klicka 'Fortsätt' längst ner till höger.
- Här kan du välja om du vill konfigurera dina webbhändelser, klicka då på 'Konfigurera' för att komma vidare till denna sidan. Tryck på "Läs mer" på sidan för att lära dig mer om vad detta innebär. Om du inte önskar göra detta kan du trycka på 'Avbryt' längst ner till vänster på sidan.
- Du ser nu din pixel i listan över "Datakällor", klicka in på den och gå till Testhändelser för att testa så att den tar emot händelser korrekt:
- Fyll i din e-handelsadress eller besök din e-handel i en separat flik, när du sedan tittar tillbaka här så kommer du se att pixeln har börjat ta emot sidvisningar, den kommer också att spåra när du tittar på kategorier, produkter, och lägger produkter i kundvagnen. OBS: Får du inga händelser kan det vara så att din webbläsare eller adblocker blockerar Facebook Pixel. Testa i så fall att stänga av din adblocker eller testa i en annan webbläsare
- Om du inte ser några händelser i fliken testhändelser, kontrollera även under fliken Översikt
Gratulerar! Du har nu en installerad och konfigurerad Facebook Pixel i din e-handel!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Facebook Produktkatalog
- Gå till Facebook Business Suite
- Klicka på "Fler verktyg" i menyn till vänster
- Klicka på "Företagsinställningar"
- Öppna undermenyn "Datakällor" och klicka på "Kataloger"
- Klicka på "Lägg till" och "Skapa en ny katalog"
- Ge din katalog ett namn och välj kategorin "Produkter", klicka sedan på "Skapa katalog" för att komma vidare.
- Lägg till dig själv i listan över personer och ge dig själv fullständig kontroll att hantera katalogen, klicka sedan på "Tilldela"
- Anslut pixeln som du skapade tidigare i guiden för att låta den hjälpa till att samla in produktinformation till din katalog, klicka på "Spara"
- Du kommer nu att se din katalog, klicka på "Lägg till objekt" för att ladda upp produkter till katalogen.
- Du har nu kommit till sidan för Katalogen. Nu ska vi ladda upp din produktfeed! Klicka på Datakällor -> Dataflöde -> Nästa enligt bilden.
- På denna sidan väljer du "Nej, jag behöver ingen mall" och trycker på 'Nästa'.
- På denna sidan vill vi ange att vi vill ladda upp en fil! Detta kan vara lite missvisande då vi egentligen ska ange en URL, men URL:en vi laddar upp är nämligen en fil som uppdateras i realtid! Klicka på 'Ladda upp fil'.
- På denna sidan vill vi klicka på 'Använd en URL'.
- Här ber Facebook dig om en URL, denna kan du hitta i Starweb Admin på din egna domän. Om din butik heter minbutik.se så besöker du minbutik.se/admin i en ny flik. Inne i Admin klickar du på Inställningar -> Prisagenter.
- Skrolla ner till 'Länkbyggare' menyn, och ställ in de fyra rullgardinerna enligt vad som är mest lämpligt för din katalog. I de flesta fallen ser det ut såhär:
- Återvänd till Facebook guiden och klistra in din kopierade URL i fältet, användarnamn och lösenord kan du lämna blankt eftersom filen inte är låst. Klicka på "Nästa".
- Välj 'Varje timme', lämna 'Upprepa' inställningarna orörda, och klicka 'Nästa'.
- Slutligen får du dubbelkolla dina uppgifter, samt välja din standardvaluta. Vanligtvis är denna inställd på USD och behöver ändras till SEK, om det är önskad valuta (se bild). Klicka på 'Nästa'.
OBS: Om du vill lägga till fler valutor så måste du lägga upp en datakälla per språk, se inställningar>prisagenter för att välja andra valutor, starta sedan guiden från steg 9 och upprepa tills du har lagt till samtliga valutor
- På denna sidan kommer Facebook att se över kolumnerna i filen som hämtas upp och mappa dessa rätt, okända kolumner behöver man vanligtvis inte tänka på då vi hämtar upp som är relevant per automatik. Men det kan vara bra att dubbelkolla om så önskas. När du är nöjd med kolumnerna, klicka på 'Ladda upp'.
- Din produktfeed laddas nu upp till Facebook, detta tar oftast under en timme!
Gratulerar! Du har nu en aktiverad Facebook produktkatalog och kan använda denna för att skapa en Facebook Sidbutik eller aktivera Instagram Shopping!
Vanliga felmeddelanden
"En produkt saknar ett fält: google_product_category 19 produkter påverkade) Utan information om google_product_category kan det hända att dina produkter inte visas som du vill i dina annonser."
Men detta är helt normalt och skall inte påverka normal funktion.
Andra problem som kan uppkomma kan lösas, se nedan skärmdump:
Dessa löses på följande sätt: om dina produkter saknar description så behöver du fylla i fältet "kort sammanfattning" på produkten i Starweb, detta för att facebook kräver en kort presentation för att visa produkterna på Facebook, Instagram och i annonser.
Om dina produkter saknar en image_link så beror detta på att produkten inte har någon bild i Starweb, ladda upp en produkt där så löses detta automatiskt.
Om du får felmeddelandet om brand, gtin eller identifier_exists så finns det två vägar att gå:
1. Lägg till EAN eller Tillverkare på dina produkter i Starweb, dina produkter kommer att börja synka till Facebook så fort dessa värden finns tillgängliga.
2.Meddela Facebook att inga unika identifierare existerar, detta kan behövas om en produkt inte har en tillverkare som skall vara känd för allmänheten, eller om det inte finns några EAN nummer tillgängliga. Gör då på följande sätt:
Stäng av unika identifierare för dataflöde
Om du inte bearbetar GTIN/EAN alls i din butik så måste du stänga av facebooks kontroller av detta. Det kan du göra i inställningarna för ditt dataflöde:
- Gå till din produktkatalog och gå till Datakällor
- Klicka på inställningar
- Klicka på Lägg till regel under avsnittet Dataflödesregler.
- Välj "ställ in standardvärden"
- Välj Kolumn: identifier_exists Standardvärde: false
- Klicka på skapa.
- Klicka på applicera regler
- Klicka på applicera nu
- Din feed kommer nu att omverifieras och felmeddelanden gällande GTIN och brand skall försvinna
Anslut din Pixel till din Produktkatalog
OBS: Facebook Pixel kan endast anslutas till produktkatalogen om den har varit aktiv i din butik i minst en vecka och tagit emot tillräckligt mycket trafik. Om den inte har tagit emot tillräckligt mycket trafik så kommer du att få status "ännu inte redo" på pixeln. Testa i så fall att lägga till pixeln igen om ännu en vecka.
Om du ansluter din Facebook pixel till din produktkatalog så kan dina lagersaldon och annan data uppdateras automatiskt i takt med att kunder besöker dina produkter.
- Gå till Facebook Business Suite
- Besök din katalog i Business Suite och gå till Datakällor under rubriken Katalog
- Välj "Lägg till varor"
- Välj "använd en pixel"
- Välj din pixel i listan över pixlar, tänk på att det kan ta upp till en vecka efter att du aktiverat pixeln innan den blir tillgänglig i listan, klicka på Nästa
- Klicka på Nästa
- Klicka på Nästa
- Välj din Standardvaluta
- Denna sista skärmen kan du klicka ner genom att klicka på "Visa datakällor"
Gratulerar! Du har nu en produktkatalog med en ansluten Facebook Pixel, vilket gör att du kan vara väldigt säker på att din produktinformation alltid är up to date!
Instagram Shopping
När du har anslutit din produktfeed till Facebooks produktkatalog är det väldigt enkelt att i sin tur ansluta den till Instagram, men har följande krav:
Ditt Instagram konto behöver vara en företagsprofil, läs mer här: https://www.facebook.com/help/502981923235522
Gå till katalogen i kataloghanteraren på Facebook och klicka på "Användningsområden".
Här finns en guide för Instagram Shopping, när du har uppfyllt kraven för Instagram shopping så kan du via din Instagram-app gå till inställningar > shopping för att ansluta en produktkatalog.
Mer information
Ämnen som inte täcks här kan eventuellt täckas i artikeln om Prisagenter!
----------------
Behöver du hjälp så kontakta gärna vår support på mejl eller telefon
040 - 602 09 00 , hello@starweb.se
Kommentarer
0 kommentarer